Kendt arkæolog gæster Odense

Torsdag den 10. marts kommer Flemming Kaul, én af Danmarks nok mest kendte arkæologer til Odense, for at holde et eksklusivt foredrag for medlemmer af foreningen Odins Odense. 

Foredraget afholdes kl. 16-19 på Banevænget 22 i Næsby hos Jens Galschiøt. Her bliver også plads til kaffepause, spørgsmål og efter foredraget kan man se nærmere på Jens Galschiøts spændende værksted og værker.

 

Fra Solvognen til Gundestrupkedlen - Religion og tro i bronzealder og førromersk jernalder

Seniorforsker, dr.phil. Flemming Kaul, Nationalmuseet, udtaler om foredragets indhold:  ”Bronzealderens religion, var centreret omkring solen og dens evige færd over himlens bue om dagen og gennem underverdenens mørke om natten. I glimt møder vi trosforestillinger, der rådede i århundrederne1000.Kr. Solskibe, morgenfisk, solheste og natslanger hjalp solen rundt omkring den flade jord. Det var de døde, forfædrene, der padlede solskibet frem, også om natten. Sol, liv og død blev forenet i en cyklisk tankegang, hvor altings genfødsel blev gentaget hver morgen ved solopgang.

Omkring 500 f.Kr., ved bronzealderens slutning, jernalderens begyndelse, skete der store ændringer. Nordens solhest forsvandt sammen med de andre gamle motiver som fisken og slangen. Vi bevæger os ind i en næsten billedløs tidsalder. Da der igen, omkring 100 f.Kr., kom billeder på banen, da var det på genstande fremstillet langt fra Norden. De store hellige kedler er alle importerede. Den fineste er sølvkedlen fra Gundestrup, fundet i Himmerland, men lavet i Bulgarien eller Rumænien: Vi skal se på de billeder på kedlen, der fortæller om liv og død for jernalderens kriger.” 

Både Flemming Kaul og Jens Galschiøt er gået ind i samarbejdet for at bakke op om Jernalderlandsbyen Odins Odense og give foreningens medlemmer mulighed for en spændende aften, der giver mere viden om vores fælles fortid.

Han er jo nærmest en guru

Daglig leder af Jernalderlandsbyen Odins Odense, Annette Bøge Huulvej udtaler at er det et scoop at få besøg af Flemming Kaul. For mange af vore medlemmer er Kaul nærmest en guru, så det er med stor spænding vi ser frem til denne aften.

Det er også derfor vi har spurgt Jens Galschiøt om vi kan være hos ham, da vi bestemt ikke regner med at have plads til alle i foreningens egne lokaler - og så er det jo skønt at Jens sagde ja med det samme og sagtens kunne se det spændende i et godt lokalt samarbejde.

 

Støt et spændende kultursted og få et helt års oplevelser

Vil du gerne med til foredraget – men er endnu ikke medlem af foreningen Odins Odense? Så kom alligevel, der er nemlig mulighed for at melde sig ind i foreningen inden foredraget starter. Et medlemskab for hele 2022 koster 275 kr. (Prisreduktion for pensionister og studerende.)

-Så kan du både støtte en af byens spændende kultursteder – og få et helt år af gratis oplevelser.

Faktaboks

Flemming Kaul har i mange år forsket forhistorisk religion, især i Nordens billedrige bronzealder. Mængder af forskningsartikler og bøger er det blevet til. Hans forskning har opnået bred international anerkendelse. Hans doktordisputats fra 2006 handler om bronzealderens religion og de ændringer, der skete ved overgangen til jernalderen. Også ved Gundestrupkedlen og dens fascinerende billedverden har Flemming Kaul bidraget med væsentlige forskningsresultater. Gennem mængder af foredrag er han kendt som en levende formidler af de store fortællinger, der gemmer sig i oldtidens kunst.

 

Foreningen Odins Odense er en frivillig almennyttig forening, der driver Jernalderlandsbyen Odins Odense. Som medlem har du mulighed for som frivillig at blive del af et fællesskab  af entusiaster, nørder og helt almindelige mennesker, der alle  er med til at skabe levende jernalder i autentiske rammer. Som medlem har du desuden gratis adgang hele året i Jernalderlandsbyen Odins Odense.

Www.odinsodense.dk